Nowoczesny Crate Digging

Kopanie w Płytach, odwieczny rytuał przekazywany z pokolenia na pokolenie. Zmienia oblicze i ewoluuje zgodnie z duchem technologicznym by jak najlepiej pomóc DJ'owi osiągnąć jego sukces.


Crate Digging - to z angielskiego dosłownie tłumacząc nie tyle kopanie w płytach co w skrzyniach, paczkach z płytami, ponieważ kiedyś tak transportowano nagrania.
PHOTO BY cratedigging.org


Pierwszy raz rewolucja nośnikowa rozpoczęła się gdy winyle próbowano zastąpić przez kasety, jednak dopiero naprawdę skutecznie płyty winylowe zostały zastąpione przez CD. Płyty CD podzieliły dj'i na tych wygodnych i nowoczesnych, którzy na występ przychodzili z jedną małą walizką zawierającą 100 płyt po 20 utworów i na tych, którzy przychodzili z większym kuferkiem mieszczącym 50 winyli z każdym po ok. 4-6 utworów.Potem wysłużone CD Audio zastąpiły nowoczesne cyfrowe pliki muzyczne w formacie MP3, ale jeszcze nadal na nośniku Compact Disc. Po rewolucji skompresowanych na płytach CD plików mp3, kejsy dj'ów grających z "klasycznych" odtwarzaczy zastąpiły te nowocześniejsze obsługujące pendrive'y i karty sd.Kolejnym etapem, który podzielił świat dj'ski było pojawienie się kontrolerów i wykorzystanie protokołu midi do grania z oprogramowania na laptopie (oprogramowanie profesjonalnego dj'a). Ten przeskok, który również zastępował kejs (Torby i Kejsy na Sprzęt Dj) królował nieprzerwanie i spokojnie tuż do nie dawna.Oprogramowanie rekordbox na PC i smartphone'a + playlisty przerzucane w mgnieniu oka na CDJ to kolejny krok w Dj-Ewolucji. Wracając do domu możesz przesłuchiwać i oznaczać kawałki, idąc do sklepu możesz je posegregować i przeanalizować, a tuż przed samą imprezą czy występem poukładać w playlisty.

Oszczędność czasu i wygoda, przyjemne z pożytecznym. Czasy kiedy godzinami kopano w płytach po cichu zbierają się do drogi i odchodzą w niepamięć.

Jednym z najsłynniejszych "kopaczy", których wspominam najczęściej jest Dj Shadow, którego świetną wypowiedź na temat diggingu oraz kilka jego zabawnych przygód z tym związanych można znaleźć w filmie dokumentalnym "Scratch".

Takiej pasji oraz konsekwencji życzę każdemu z Was!!!Foto na początku by: criticalmassesmedia.com
Sprawdź również: cratedigging.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail