Czy można legalnie zrobić remix? Jak to wygląda ze strony prawnej? Co na to ZAIKS i Prawo Autorskie? Kiedy remix jest legalny i można go odtwarzać publicznie?
Postanowiłem rozwiać wszelkie niedomówienia i plotki na ten temat. Żeby tego dokonać zwróciłem się do doświadczonego Eksperta i Profesjonalisty.
Przekonaj się co odkryłem i co warto wiedzieć żeby móc nie tylko spać spokojnie, ale i czerpać przyjemność z remixowania.
Dziedzina Prawa Autorskiego dla każdego przeciętnego człowieka jest na pierwszy rzut oka bardzo zawiła i nie ma co się dziwić, bo temat jest niezwykle trudny i poważny. Nie polecam go ignorować, ponieważ nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.
W mailach do Was przyznaję otwarcie, że nie jestem ekspertem w tej tematyce, dlatego po rzetelne i sprawdzone informacje zwróciłem się do prawdziwego Eksperta.
REMIX NIE ZAWSZE JEST LEGALNY
O odpowiedź poprosiłem samego Prezesa PSPM DJ UNION, pana Roberta Sroczyńskiego. Dla młodszych stażem kilka słów objaśnienia:
Stowarzyszenie PSPM DJ UNION to działająca w Polsce od 1991r., profesjonalna organizacja, która pragnie wyznaczać wysoki poziom wszystkim, którzy chcą wspierać DJ'i. Członkowie tej organizacji to nie przypadkowi ludzie, a najlepsi specjaliści, którzy mogą służyć jako wzór do naśladowania.
Nie chciałem "naciągać" pana Roberta na pisanie rozległej oficjalnej informacji, bo bardzo cenię czas innych ludzi, a już i tak zyskałem wiele, bo był na tyle uprzejmy, że poświęcił mi kilka minut i udało mi się z nim zamienić parę zdań.
Oto cytat z wypowiedzi pana Roberta:
"DJ-e, którzy tworzą bootlegi, mashupy, remiksy itp. lub nagrywają własne sety i umieszczają je w sieci, winni być świadomi faktu, iż udostępnienie utworów tego typu – ich nowych wersji, nowych produkcji, wykonanych bez zgody właścicieli praw autorskich do utworów użytych w tych setach, bootlegach itp. – jest niezgodne z prawem i podlega karze. Nie można ich również odtwarzać publicznie z nośników. Można jedynie tworzyć na żywo w trakcie imprezy (na tym polega praca DJ-a)."
Sz.P. Robert Sroczyński
Źródło: legalnakultura.pl
Podsumowując i przekładając na prostszy język, wszystko jest dla ludzi, ale z głową. Zrobić remix legalnie nie jest może proste, ale jak najbardziej wykonalne i myślę, że warte zachodu.
BĄDŹ LEGALNY
W mojej opinii nie warto zbędnie ryzykować i narażać się na kłopoty (i to dosyć poważne!), które można rozwiązać w prosty sposób.
W końcu zapytać nic nie kosztuje, a może się udać i będziesz spokojnie tworzyć legalne remixy. Przy okazji nawiązanie kontaktu z Artystą, którego twórczość chcesz remixować, może okazać się nie tylko fajną przygodą, ale i szansą na zbudowanie długoletniej współpracy!
Na koniec chciałbym dodać, że pan Robert jest bardzo miłym i skromnym człowiekiem i zadeklarował się, że odpowie na kilka pytań, ale nie chciałbym żebyście go bombardowali swoimi wiadomościami, które po prostu mogą się powtarzać.
Dlatego proponuję zadawanie pytań w komentarzach lub drogą mailową na ciemna.strona.winyla@gmail.com , potem zbiorę te najczęstsze lub najbardziej kluczowe i zwrócę się z nimi do naszego Eksperta.
Zobacz również: PSPM DJ UNION
Zobacz również: legalnakultura.pl
Zobacz również: Darmowe Sample. 5 Sposobów na Legalne Sample za Darmo