Native Instruments TRAKTOR Kontrol Z1

Traktor DJ
TRAKTOR Kontrol Z1 to ultra-kompaktowy 2-kanałowy mixer usb, kontroler i karta dźwiękowa dla TRAKTOR DJ i Traktor Pro 2.

Z1 to chronologicznie drugi mikser usb Native Instruments, pierwszym podbojem w tej dziedzinie był oczywiście hybrydowy KONTROL Z2, który wprowadził kilka nowych standardów i podwyższył poprzeczkę. 

Czy szczuplutki Z1 sprosta temu wyzwaniu?

Czy raczej tym razem Native Instruments trochę tego nie przemyślało?

MAŁE JEST PIĘKNE

TRAKTOR KONTROL Z1 to przenośny, profesjonalny DJ kontroler do TRAKTOR DJ oraz TRAKTOR PRO 2, ale przede wszystkim jeden z najmniejszych mikserów. Jego 3-zakresowa sekcja EQ na gładkie miksowanie utworów, a duże pokrętła FILTER oraz przyciski FX ubarwiać mix z precyzją i pewnością działania. Pomimo niewielkich gabarytów konstrukcja urządzenia pozwala na sterowanie dwóch kanałów w intuicyjny sposób.

Wbudowany interfejs audio dostarcza potężny dźwięk. Biorąc pod uwagę pełną kontrolę i profesjonalny dźwięk, a do tego pakietu dorzucając jeszcze solidną budowę i niewielkie rozmiary, otrzymujemy urządzenie wielorakiego zastosowania świetnie radzące sobie w każdych warunkach i w podróży.


 
 


SPECYFIKACJA TECHNICZNA


 • Mikser z 3-pasmową korekcją, 
 • Dedykowane pokrętła FX
 • 2 przyciski aktywacji FX
 • Pokrętła GAIN
 • Wbudowana karta dźwiękowa 24-bit 
 • Wyjście słuchawkowe mini jack
 • Regulacja głośności odsłuchu na słuchawkach
 • Pokrętło regulacji odniesienia odsłuchu względem odtwarzanego materiału (CUE MIX)
 • Pokrętło regulacji głośności głównej
 • Przycisk MODE
 • 7 poziomowy wskaźnik głośności
 • Profesjonalnej jakości pokrętła, suwaki
 • Podświetlane przyciski
 • Wyjście USB
 • Wyjście Master w STEREO chinch
 • Zabezpieczenie Kensington Lock
 • Zasilanie 15V

Podczas korzystania z TRAKTOR DJ, naciskając i przytrzymując przycisk MODE, umieszczony w centrum urządzenia, niezależnie przełącza tryby pomiędzy filtrem (przycisk zmienia kolor na niebieski) i one-knob FX control, czyli kontroli FX jedną gałką (przycisk zmieni kolor na pomarańczowy). Podczas korzystania z Traktor Pro 2, przycisk MODE przełącza między filtrami rezonansowymi typu: low (filtrowaniem niskim) i high (filtrowaniem wysokich częstotliwości).


KONTROL Z1 vs KONTROL Z2Cena Z1 (199 EUR) wydaje się być trochę spora, tym bardziej, że najbardziej zbliżony kontroler NI to Kontrol F1. W porównaniu do F1 w podobnym przedziale (249 EUR) mamy więcej kontrolerów (Z1 ma ich 16, a F1 ma 37), 1,4GB sampli oraz oryginalne oprogramowanie TRAKTOR. Szkopuł w tym, że F1 nie ma wbudowanego interfejsu audio.

 Przy zakupie Kontrol Z2 (599 EUR) w zestawie znajduje się:
 • TRAKTOR KONTROL Z2
 • oprogramowanie TRAKTOR SCRATCH PRO 2 z możliwością upgrade'u (99 EUR)
 • płyty winylowe oraz CD z kodem czasowym (2 x 19 EUR + 2 x 9 EUR = 56 EUR)
Więc w rzeczywistości sam Z2 kosztuje 444 EUR.

Do tego TRAKTOR KONTROL Z2 to urządzenie, które posiada solidną metalową obudowę z frontem z plastiku oraz bardzo trwały i wąski crossfader Innofaders ™, a pomimo 2 faderów jest to mikser typu 2+2, więc obsługuje 4 kanały (2 cyfrowe i 2 audio, których Z1 nie obsługuje w ogóle co jest w sumie wypaczenie go jako mikser, a zaklasyfikowanie raczej jako kontroler z interfejsem audio o wyglądzie miksera), a ponadto pozwala na o wiele bardziej rozbudowaną kontrolę FX oraz posiada pełne zaplecze midi.

Z2 oprócz tego,że jest niezwykłym mikserem, obsługuje efekty, ma innowacyjny FLUX mode oraz wiele innych przydatnych funkcji ma kolejną zasadniczą przewagę nad młodszym bratem Z1:
można do niego podłączyć mikrofon.

Gdy grasz z laptopa możesz to oczywiście ominąć jednak w przypadku grania z urządzeń mobilnych takich iPad/iPhone pojawia się problem, ponieważ kompaktowy Z1 nie posiada wejścia mikrofonowego, więc granie z imprez wymagających nawijania zdecydowanie odpada.

UNDER KONTROLZ1 to kolejny z kompaktowej serii KONTROL zawodnik w ekipie Native Instruments. TRAKTOR KONTROL Z1 oczywiście doskonale współpracuje z Traktor Pro 2 - wkładasz wtyczkę i praktycznie możesz natychmiast rozpocząć mieszanie. Możesz również rozszerzyć swoje mobilną platformę o dodatkowe możliwości: dodaj KONTROL X1 TRAKTOR by kontrolować efekty, pętle, funkcje komunikacyjne, transponse i synchronizację, i TRAKTOR KONTROL F1 dla kreatywnych modyfikacji i dodatków za pomocą RemixDecks™.Jeśli masz iPad lub iPhone oraz aplikację TRAKTOR DJ to przez kabel podłączysz go pod TRAKTOR KONTROL Z1 i zaczynasz przygodę z jednym z najbardziej kompaktowych i przenośnych systemów DJ. Jest to oczywiście również odpowiedź na brak "feelingu" w TRAKTOR DJ, które wielu użytkowników opisywała jako mało przyjemne "uderzanie w szkło". Nie ma co się dziwić, sytuacja, w której po kilkunastu latach pracy na fizycznym operowaniu pokrętłami i faderami, trzeba przesiąść się na dotykowy ekran i "szurać" palcami dla wielu bardziej konserwatywnych użytkowników nie jest zbyt atrakcyjna.


Zobacz wideo:
Sprawdź też: 5 Praktycznych Zastosowań RemixDecks, o których możesz nie wiedzieć
Sprawdź też: Zapowiedź: 2+2 Control DJ Mixer do Traktor'a
Sprawdź też: Premiera: Traktor Kontrol F1 + TRAKTOR PRO 2.5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail