Jak Zrobić Plakat w GIMP Part 2

porady, the gimp, Tips, Tutorial, Tutoriale, Zrób Własny Plakat
Oto kolejny tutorial gimp, który pozwoli Ci edytować tekst, który jest jedną z podstawowych części, z których składa się własny plakat na imprezę.

Zrób plakat na Twoją imprezę z którego będziesz naprawdę dumny!
 


7. Dodawanie nowej Warstwy w GIMPie


GIMP, Jak Zrobić Dobry Plakat Na Imprezę?, Jak Zrobić Plakat w GIMP, Plakat Na Imprezę, Plakat Na Twoją Imprezę, porady
Kliknij żeby powiększyć
Oprócz elementów opartych na grafice, w plakacie obecne powinny być również nośniki kluczowych informacji, które powinien zawierać każdy dobry plakat w formie tekstu, czyli napisów. Jeśli nie wiesz o jakich elementach mowa sprawdź artykuł " Jak Zrobić Dobry Plakat Na Imprezę?"

Żeby dodać nowy tekst warto stworzyć dla niego oddzielną warstwę co możemy zrobić klikając na mały przycisk w lewym dolnym rogu pod menu z warstwami przypominający małą kartę papieru.

Po kliknięciu na przycisk z ikonką małej kartki papieru powinno pojawić się menu "Nowa warstwa". Nie musimy na razie zmieniać nazwy, najważniejsze jest w tym momencie to żeby w polu "Typ wypełnienia warstwy" było zaznaczone "Przezroczysta". Jeśli masz to zaznaczone kliknij "Ok" i powinieneś mieć nową warstwę w menu "Warstwy".

Kliknij żeby powiększyć


8. Tekst

Kliknij żeby powiększyć
Jeśli masz nową warstwę to możemy przejść dodawania Twojego własnego tekstu. Aby to zrobić z menu z narzędziami "Przybornik" wybieramy "Tekst", czyli klikamy na ikonkę przycisku z wielką, pogrubioną i czarną literkę "A" lub klikamy na przybornik tak by się podświetlił i po prostu wciskamy na klawiaturze literkę "T". Po wybraniu tego narzędzia powinien nam się zmienić kursor.

Zanim zaczniesz wpisywać tekst zaznacz obszar w którym ma się pojawić. Po prostu kliknij w miejsce, w którym pojawić ma się Twój tekst i trzymając nadal wciśnięty prawy klawisz myszki i zaznacz orientacyjnie pole tekstu. Nie martw się jeśli oznaczone miejsce jest za małe, ponieważ możesz je potem edytować.

Uwaga: Docelowo w programie czcionka ma wielkość ustawioną na wartość 18 pikseli, więc jeśli robisz to na formacie A4 może wydawać Ci się, że pisany przez Ciebie tekst się nie pojawia i coś jest nie tak. Spokojnie, wszystko jest ok, jeśli się przyjrzysz  dokładnie to zauważysz, że w zaznaczonym przez Ciebie polu pojawia się drobny maczek, a nazwa Twojej poprzednio nowo dodanej warstwy zmienia się na tekst, który wpisujesz. To jest Twój tekst.
Kliknij żeby powiększyć


To wynik tego, że wielkość czcionki 18px używanej w projektach cyfrowych w rzeczywistości jest niewielka i trzeba ją dopasować do projektu.
Porada: Aby przybliżyć obraz w GIMPie wciśnij "+" na klawiaturze numerycznej.
Kliknij żeby powiększyć


Wystarczy zaznaczyć kursorem myszki tekst i w dymku, który się wyświetla nad nim oraz gdzie mamy docelowo wartość "18", czyli wspomniane wcześniej 18 pikseli, zwiększyć liczbę do porządanej wielkości klikając na strzałeczki obok lub po prostu wpisując pożądaną wartość.

Porada: Jeśli chcesz zbliżyć do siebie litery w swoim tekście to zmniejsz wartość "kerning" strzałeczkami w menu lekko z prawej i tuż poniżej menu zmiany wielkości czcionki.

9. Jak zmienić kolor tekstu w GIMPie?


Kliknij żeby powiększyć
Wpisywany przez Ciebie tekst docelowo z automatu jest koloru czarnego, jednak nie zawsze czcionka takiego koloru pasuje do schematu kolorystycznego naszego dzieła, dlatego często trzeba dopasować kolor według naszego uznania.

Na szczęście nie nie stanowi to większego problemu i w kilka minut plakat bez kłopotu może nabrać profesjonalnego szlifu.
Porada: Żeby zmienić kolor naszego tekstu powinniśmy go zaznaczyć i kliknąć na szary kwadracik w dymku edycyjnym nad tekstem, wtedy powinien pojawić się nam przed oczami próbnik z kolorami. Wybieramy taki, który będzie się nam komponował z naszą grafiką, ale w razie czego możemy go ponownie zmienić na inny, więc możesz śmiało eksperymentować.
Kliknij żeby powiększyć

Żeby poprawić czytelność napisu można przesunąć naszą grafikę w tle, jeśli są na to warunki oczywiście.

Zobacz również: Jak Zrobić Plakat w GIMP Part 1
Zobacz również: Jak Zrobić Dobry Plakat Na Imprezę?
Najnowsza wersja GIMP: pobierz GIMP za darmo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail