Jak Zrobić Plakat w GIMP Part 1

Jak Zrobić Plakat w GIMPie
Oto tutorial gimp, który pozwoli Ci stworzyć krok po kroku wstęp do tego żeby mieć w kilkanaście minut za darmo własny plakat na imprezę.

Zrób plakat na Twoją imprezę z którego będziesz naprawdę dumny!

1. Uruchom GIMP.

Jeśli  go nie masz pobierz go za darmo.

2. Stwórz nowy projekt 

Możesz to zrobić wybierając "Plik -> Nowy" lub użyj skrótu klawiaturowego wciskając jednocześnie "ctrl + N".

Plik -> Nowy, Jak Zrobić Plakat w GIMPie

3. Wybierz Format Plakatu

Jak Zrobić Plakat w GIMPieWielkość i format plakatu dostosowany powinien być do potrzeby, na której podstawie jest tworzony. Jeśli chodzi o plakat, który będzie publikowany wyłącznie w wersji elektronicznej (na profilu na Facebook, na stronie itp.) wystarczy nawet niewielki projekt o wymiarach 1047x768, jednak jeśli chodzi o plakat, który docelowo trafi również do druku warto zdecydować się na wymiar rzeczywisty, czyli A4. 

Dzięki temu unikniesz potem ewentualnego problemu tzw."pikselozy", czyli zauważalnego uwydatnienia pikseli wynikającego z powiększenia zbyt małego obrazu, jednak wymaga to również więcej zasobów pamięci RAM naszego komputera.
Jak Zrobić Plakat, Jak Zrobić Plakat w GIMPie

4. Główny motyw plakatu.

Gdy mamy już stworzony nowy projekt i jesteśmy gotowi do pracy warto zdecydować w jakim klimacie/stylu/motywie przewodnim chcemy zrobić plakat żeby był adekwatny do naszego wydarzenia.

Proste rozwiązania są najlepsze.


Żeby stworzyć fajny plakat tak na prawdę nie trzeba zbyt wiele doświadczenia i można w prosty sposób pójść na skróty. W tym celu możemy użyć fotografii jakiegoś sprzętu lub zdjęcia z imprezy.

Uwaga: Proszę o szanowanie cudzej prywatności i wybranie takiego zdjęcia lub ujęcia, w którym nie ma czyjejś podobizny lub nie została uwieczniona sytuacja której uczestnicy pojedynczy lub zbiorowi raczej nie życzyliby sobie żeby zostało to wykorzystane i opublikowane w internecie czy innych mediach bez ich zgody.

kontroler DDJ ERGO-K Pioneer, DDJ ERGO, Pioneer
kontroler DDJ ERGO-K firmy Pioneer
Do tego ćwiczenia i dla przykładu, że  żeby stworzyć całkiem fajny plakat wystarczy dobre zdjęcie, używam fotki, na której jest kontroler DDJ ERGO-K firmy Pioneer.

5. Klikamy na zdjęcie i po prostu przeciągamy je do projektu.


Zazwyczaj po wrzuceniu nowego obrazka w przyborniku "Warstwy - Pędzle" pojawia się dodatkowy prostokącik będący miniaturką naszego wrzuconego pliku graficznego. Często zdarza się, że taki plik jest zaznaczony na czarno i nie możemy go w pełni edytować. Żeby rozwiązać ten problem musimy dodać Kanał Alfa dla naszego pliku, a robimy to klikając prawym przyciskiem myszy na miniaturce naszego wrzuconego obrazka i z podręcznego menu, które się pojawi po naciśnięciu przycisku wybieramy opcję "Dodaj kanał alfa"

Gdy to zrobimy możemy naszym obrazkiem manipulować do woli.

Dopasowywanie obrazu w GIMPie

Obraz, którego użyjesz może mieć inne wymiary niż projekt. Wymiary zależą od tego jakie materiały graficzne posiadasz na dysku swojego komputera, ale jak widać wrzucone zdjęcie kontrolera jest całkiem małe, więc musimy je  przeskalować, czyli powiększyć. Żeby to zrobić w przyborniku z narzędziami wybieramy przycisk z dwoma prostokącikami o różnych wielkościach oznaczonych jako "Skalowanie".

Porada: Żeby przeskalować konkretny obraz upewnij się, że jest on odpowiednio zaznaczony w przyborniku "Warstwy - Pędzle".


6. Skalowanie Obrazu w GIMPie

Skalujemy obraz po kliknięciu na nim kursorem w trybie skalowania, co powinno umożliwić nam powiększanie obrazu przesuwając kursorem wybrany z 8 kwadratów umieszczonych na obrzeżach siatki naszego obrazu.

Porada: W oknie dialogowym warto również kliknąć na ikonkę rozerwanego łańcucha, która odpowiada za proporcjonalne przeskalowanie obrazu.

Gdy dopasowaliśmy wielkość naszego obrazu żeby zatwierdzić zmiany klikamy na przycisk "Przeskaluj".
Ważne: Jeśli używasz obrazu o wiele mniejszego od projektu to po przeskalowaniu może pojawić się "efekt pikselozy", dlatego do pracy przy plakacie do druku warto wybierać zdjęcia wyższej jakości.
Kolejna część posta: Jak Zrobić Plakat w GIMP Part 2
Najnowsza wersja GIMP: pobierz GIMP za darmo
Kontroler: DDJ ERGO-K

Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail