TouchOSC - Kontroler MIDI Za Darmo

touch osc, konfiguracja, android, touchosc download
TouchOSC to świetny kontroler do miksowania i produkcji muzyki, który mieści się w Twojej kieszeni i do tego działa bezprzewodowo.


TouchOSC to prosta i bardzo intuicyjna aplikacja. W zależności od schematu mamy do dyspozycji różnej maści fadery, przyciski, pady X-Y, pokrętła itd. Do wyboru jest kilka gotowych szablonów interfejsów, które składają się z kilku "scen", które można w każdym momencie zmieniać za pomocą zakładek.


Aplikacja działa przez WiFi, więc zero kabli. Minusem jest tylko to , że WiFi zżera baterię i niektóre słabsze urządzenia muszą być podłączone pod ładowarkę, ale to akurat nie wina aplikacji lecz sprzętu.

TouchOSC ma jeden ogromny minus: nie jest Plug&Play

Wszystkie kontrolery (poza drobnymi wyjątkami) generalnie działają na takiej zasadzie, że podłączasz je przez USB do kompa, potem komputer wykrywa nowe urządzenie i w zasadzie już możesz działać w ulubionym programie muzycznym (pod warunkiem, że obsługuje pracę z kontrolerami oczywiście).

Tutaj tego nie ma. Aplikacja po uruchomieniu działa, możesz przesuwać fadery itd, ale nic się nie dzieje, a i niewiadomo od czego zacząć żeby jakoś to podłączyć.


I tutaj pojawia się bonus ode mnie, oto jak można względnie łatwo, skonfigurować TouchOSC krok po kroku:


KONFIGURACJA TOUCHOSC


Poniżej konfiguracja TouchOSC pod Windows7 i urządzenia Android, w przypadku innych systemów może to się delikatnie różnić, ale opisany przeze mnie system i tak powinien się sprawdzać. Oto co będzie potrzebne oprócz urządzenia z Androidem i komputera:


Krok 1. Zainstaluj TouchOSC na swoim urządzeniu

TouchOSC możesz pobrać z Google Play. Na szczęście jest to tak prosta aplikacja, że powinna działać na większości urządzeń, nawet tych na starszych systemach. Niestety nie jest to aplikacja darmową, ale z drugiej strony 19zł to śmieszne pieniądze za potencjał i możliwości jakie oferuje.

Aplikacja TouchOSC kiedyś była darmowa. Na szczęście zajmuje na prawdę niewiele pamięci i nadal mam ją zainstalowaną na telefonie, bo czułem, że kiedyś się przyda:) na szczęście płatna jest wersja 1.9 i jak ktoś się "pogimnastykuje" w necie to może znajdzie te wcześniejsze darmowe wersje, jednak myślę, że te 19zł to jedna z najlepszych inwestycji jakie możesz sobie sprawić i na prawdę się opłaca.


Krok 2. Konfiguracja TouchOSC

Jeśli nie trafisz na odpowiednią poradę, a nie masz odpowiedniej wiedzy na ten temat, to będzie dla Ciebie zdecydowanie najtrudniejsza, masakrycznie czasochłonna i niebotycznie frustrująca część całego procesu. Rozgryzienie tego zajęło mi ponad 4 godziny i sporo nerwów.
Na szczęście dzięki temu teraz Ty nie musisz tego przechodzić:)
Najpierw oczywiście musisz mieć włączone WiFi w telefonie i uruchomione TouchOSC. Zacznę od pierwszej sekcji czyli OSC. W polu HOST wpisujesz numer IP swojego komputera.

Żeby znaleźć prawidłowy numer IP wystarczy wejść w

 Panel Sterowania -> Sieć i Internet -> Wyświetl stan sieci i zadania -> Połączenie Lokalne.
touchosc windows 7, touchosc android, touchosc konfiguracja windows 7, touchosc konfiguracja android


Powinno pokazać się okno "Stan: Połączenie Lokalne", tam kliknij na "Szczegóły". Twoim oczom powinno się ukazać okienko "Szczegóły Połączenia Sieciowego", w którym znajdziesz mnóstwo tajemniczych cyfr i kodów, ale musisz znaleźć pole "Adres IPv4". W moim przypadku to numer 192.168.0.100, ale Twój może się trochę różnić w zależności od ilości urządzeń w sieci lokalnej.


Krok 3. Konfiguracja komputera

Zainstaluj i uruchom TouchBridge. Ta aplikacja działa w tle, więc nie zdziw się, że nic się nie pojawia ani nie wyskoczy żadne menu, ale w na pasku powiadomień powinno pojawić się mała ikonka z literką B i to oznacza, że wszystko jest ok.


Krok 4. Instalacja Pd Extended i MIDI Yoke.

touch osc konfiguracja windows 7, touch osc konfiguracja android

UWAGA: MIDI Yoke został zaprojektowany pod starsze systemy Windows, więc jeśli podobnie jak Ja używasz Win7 to będzie problem z instalacją. Oto rozwiązanie: wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik instalacyjny MIDIYoke.exe tak aby pojawiło się menu i z niego trzeba wybrać "Właściwości". W oknie, które się pojawi trzeba wybrać zakładkę Zgodność (Compatibilty) i z rozwijanego menu wybrać "Zgodność ze poprzednią wersją systemu".

Teraz instalacja powinna się udać. Jeśli korzystasz z XP to nie powinno być żadnego problemu. Po zainstalowaniu MIDIYoke trzeba na nowo uruchomić system żeby zmiany w systemie weszły w życie.

Krok 5. Kofiguracja PD Extended.

Żeby połączyć PD z MIDI Yoke, najpierw musisz mieć zainstalowane MIDI Yoke, potem po uruchomieniu PD Extended z górnego menu wybierasz Media -> MIDI Settings -> Output device 1

Jeśli masz prawidłowo zainstalowane MIDI Yoke to po kliknięciu na przycisk "none" powinna Ci się pokazać lista z "Out to MIDI Yoke:" od 1 do 8.

Następnie w menu PD Extended wybierasz: File -> Open -> Plik PD. (u mnie to basic.pd)

Powinna Ci się załadować gotowa konfiguracja przypominająca trochę rysunek techniczny.

touchosc konfiguracja windows7, touch osc android

SEKCJA OSC:
Host: tutaj musi być numer IP Twojego komputera z kroku nr 2
Port Outgoing: 9000
Port Incoming: 9000
Local IP Adress: to numer IP Twojego telefonu/tabletu

Uwaga: Jeśli masz kilka urządzeń w swojej sieci WiFi (np. telefon, tablet i laptop) to jest prawie pewne, że przy ponownym uruchamianiu konfiguracji z TouchOSC zmieni się numer IP twojego PC lub tabletu/telefonu z aplikacją TouchOSC. Więc jeśli po uruchomieniu wszystkiego nie ma komunikacji między aplikacją a PC, to prawdopodobnie musisz skorygować IP urządzeń na nowe w PD-Extended.

touchosc konfiguracja windows, touch osc android windows
Jeśli wszystko przebiegło zgodnie z planem to w PD-Extended powinien pojawiać się na komunikat tekstowy przy każdym dotknięciu kontrolki w TouchOSC. Jeśli jest inaczej to znaczy, że urządzenia się nie połączyły prawidłowo.


I to wszystko:-)


Jeśli wszystko jest prawidłowo zainstalowane to programie muzycznym, którego używasz wybierasz menu wchodzisz w sekcję zarządzania kontrolerami i powinien tam się znaleźć TouchOSC jako kontroler. Wystarczy go zmapować według własnych potrzeb i działać.

Jeszcze dodatkowa uwaga: W "Options"w TouchOSC na tablecie warto aktywować "Scale Layouts", dzięki temu ekran będzie odpowiednio wypełniony przez aplikację. Kolejna rzecz warta uwagi to "Stay Connected", dzięki tej funkcji aplikacja co jakiś czas wysyła kontrolny sygnał ping co zapobiega rozłączeniu tabletu i PC gdy dłuższą chwilę nic nie robisz. 


APLIKACJA DLA KAŻDEGO

TouchOSC świetnie się nada nie tylko do miksowania, ale również do produkcji muzyki czy nawet VJ (mixowania obrazem i filmem). Koniec końcom to po prostu kontroler, więc zastosowania są bardzo szerokie, a do tego można go praktycznie mieć cały czas przy sobie w telefonie lub tablecie.

Aplikacja ma tak słabe wymagania, że na prawdę nie trzeba dużo kasy żeby nabyć odpowiednie urządzenie, które wykona zadanie. Pierwszy raz użyłem do tego swojego starego tabletu kupionego w 2010 r. z systemem Android 2.2 i ekranem opornościowym i wszystko działało. 

Jeśli ktoś jest zapalony na takie rozwiązanie to cena tego typu tabletu 10 cali, jest obecnie na prawdę niewielka i można zainwestować jakieś 200-300zł i mieć nowoczesny, a do tego ekonomiczny kontroler, ale najpierw warto na spokojnie przemyśleć tego typu zakup żeby nie wpakować się w jakiś bubel.1 komentarz:

  1. zadziwiające niskie wymagania jak na taką użyteczność :) faktycznie fajna sprawa

    OdpowiedzUsuń

Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail