FL Studio 21 recenzja i nowości

Co nowego w i czy warto wybrać FL Studio 21? Czy FL Studio 21 jest dobry dla początkujących? Jakie możliwości oferuje FL?

Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w tym artykule!





Moja przygoda z FL (wtedy jeszcze Fruity Loops) zaczeła się grubo kilkanaście lat temu, jeszcze w czasach przed wybuchem dostępności internetu w Polsce. W porównaniu do dnia dzisiejszego, były to mroczne czasy, kiedy to programy były ciężko dostępne i do tego jeszcze głównie na płytach CD. I tak to jako piękny i młody człowiek, pewnego słonecznego lata trafiłem na jedno bardzo znane wtedy pismo komputerowe, które zawierało krążek z różnego rodzaju najnowszym oprogramowaniem w wersji demo i jeszcze nieświadomy skarbu, która tam czeka, radośnie powędrowałem do domu cieszyć się nowymi cyfrowymi zabawkami. 

Kompletnie nie zdawałem sobie sprawy, że tego dnia zmieni się całe moje życie.. Dosłownie.


Czy FL jest dobry dla początkujących?

To co się działo dalej, jest ciężkie do opisania słowami. To po prostu była rewolucja, coś totalnie niezwykłego i niespotykanego. Chociaż była to wersja demo i naprawdę ograniczona w porównaniu do obecnego wydania to w zupełności wystarczyło żeby otworzyć przede mną zupełnie nowy wymiar życia. Jako młody fan muzyki klubowej, zafascynowany muzyką elektroniczną, mogłem nagle próbować tworzyć własne utwory, to było coś niewyobrażalnego. 

Bez żadnej szkoły muzycznej, bez studia, bez instrumentów, bez żadnego wsparcia. 

Nie będę się tu za dużo rozdrabniał ani wdawał w szczegóły, ale mogę spokojnie powiedzieć że od tamtego momentu co najmniej tydzień nie wychodziłem z domu, nie mogłem się zwyczajnie od tego oderwać. Nie przekonali mnie rodzice, nie słuchałem również kolegów, ba, nawet dziewczyna nie mogła mnie wyrwać z tej fascynacji!

Dlaczego to piszę? Bo to była najlepsza decyzja mojego życia. Gdyby nie tamten dzień, nie tamto demo, to nie istniałaby cała moja kilkunastoletnia przygoda z muzyką oraz graniem na imprezach, która trwa do dnia dzisiejszego. Z całą uczciwością mogę też przyznać, że pewnie nie było by również tego bloga!

Ale.. dość prywatnych wspominek, przejdźmy do twardych konkretów.


FL Studio, co to jest?

FL Studio to program do tworzenia muzyki, który został wydany w 1997 roku. Został opracowany przez Image-Line i jest dostępny na komputery z systemem Windows i macOS. Dostępna jest nawet trochę okrojona wersja mobilna! FL Studio jest jednym z najpopularniejszych programów do tworzenia muzyki na świecie, nie bez powodu. Jest używany przez profesjonalnych muzyków i producentów muzycznych takich jak: Afrojack, Alan Walker, Basshunter, deadmau5, Diplo, David Guetta, DJ Snake, Martin Garrix czy Skrillex

W swoim życiu trafiłem i używałem wielu programów typu DAW, ale do tej pory najlepiej pracuje mi się na FL. Jest to program łatwy w użyciu, przyjazny dla użytkownika i generalnie bardzo ergonomiczny i intuicyjny w obsłudze. Właśnie dlatego polecam go wszystkim ludziom, którzy chcą się zajmować muzyką, ale przeraża ich brak doświadczenia.

Dzięki szerokiemu spektrum wbudowanych funkcji i wtyczek, FL Studio 21 jest doskonałym narzędziem zarówno dla profesjonalnych producentów muzycznych, jak i właśnie osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem muzyki. Mało tego, program pozwala na integrację innych wtyczek VST, co niesamowicie rozszerza możliwości pracy oraz kreatywności.







Funkcje i możliwości w FL:

  • Edycja Audio - FL Studio 21 umożliwia niesamowicie rozbudowaną i zaawansowaną edycję audio, cięcie, skracanie, rozciąganie, zmienianie wysokości i wiele więcej
  • Automatyzacja - jest to swego rodzaju prograwanie parametrów wtyczek oraz instrumentów, za pomocą mechanizmów: rejestracja, rysowanie, krzywe automatyzacji, czy generatory automatyzacji oparte na formułach przekształceń punktów.
  • Wtyczki VST i ReWire - FL może działać jako host dla innych programów DAW jako wtyczka VST lub za pośrednictwem protokołu ReWire. Mało tego, zawiera ponad 35 wirtualnych syntezatorów, które na prawdę robią robotę i zapewniają szeroką opcję dźwięków, od brzmień akustycznych do syntetycznych
  • Miksowanie i Mastering - pozwala to szybko i przyjemnie miksować i remiksować materiały oraz utwory, korzystając z różnego rodzaju efektów, takich jak choćby delay, reeverb, filter, EQ, compressor i wiele więcej (FL Studio 21 zawiera ponad 70 efektów)
  • Obsługa Kontrolerów MIDI - program jest w pełni kompatybilny z kontrolerami MIDI, co pozwala na łatwe sterowanie różnymi aspektami DAW za pomocą fizycznego sprzętu. Oprócz tego jest bardzo łatwo programowalny na własne niestandardowe konfiguracje


Co nowego w FL21?



  • Themes - czyli możliwość szaty interfejsu programu według własnego gustu i preferencji
  • Lepsze CPU - efektywniejsze wykorzystanie procesora, przez co program mniej zamula komputer przy bardzo zaawansowanej pracy i wielu wtyczkach naraz
  • całkiem spory Playlist upgrade - m.in. Audio Clips Fade&Gain control
  • Channel Rack upgrade
  • Automation ugrade
  • Browser upgrade
  • Piano roll ugrade
  • Mixer upgrade 
  • LuxeVerb - świetnie brzmiący reeverb zaawansowanej klasy, oferujący m.in. wiele bardzo dobrze brzmiących pogłosów, w tym również naśladujących bardziej naturalne i akustyczne otoczenie
  • Vintage Phaser - inspirowany i stworzony na podobieństwo 1970 Electro-Harmonics Small Stone Phase Shifter. Przyda się przy kawałkach w stylu retro oraz modnych w ostatnich latach utworach w stylu synthwave
  • Multiband Delay - rozbudowane echo, które rozdziela sygnał audio na 16 ścieżek i pozwala na modulację każdej z nich. Przyda się do sound designu, ale i oczywiście i bardziej standardowych rzeczy
  • VFX Sequencer - apreggiator oraz step sequencer zaprojektowany do używania w Patcher i sterowania innymi wtyczkami
  • oraz update wtyczek: Vintage Chorus, Maximus, FLEX, Plugin Wrapper, FL Studio Mobile, 3x Osc, DX 10, Fruit Kick, Edison, Convolver, Audio Editors (Scripting), Editors (synced playback), Formula Controller, Gross Beat, Soundfont Player, Visualizer, Visualizer (ZGE)


Zmiany w FL Studio na lepsze czy gorsze?

 
Prywatnie jak najbardziej polecam FL Studio, ponieważ jak wspomniałem wcześniej, sam jestem użytkownikiem od najwcześniejszych wersji oraz używam go do tej pory. Obecne zmiany może nie są kolosalnie powalające, ale to dlatego, że już od dłuższego czasu jest tam dużo bardzo dobrych rzeczy i ciągle dochodzą kolejne. 

Podsumowując, pracuje się jeszcze przyjemniej, szybciej i wygodniej, bo FL Studio 21 to zaawansowany program do produkcji muzycznej, dostępny w czterech płatnych wersjach: 
Fruity Edition, Producer Edition, Signature Bundle i All Plugins Bundle, a także wersji demo. 
Każda z wersji płatnych ma swoje unikalne cechy i wtyczki, które umożliwiają dostosowanie programu do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Program oferuje również możliwość dożywotnich darmowych aktualizacji, co jest rzadkością w świecie oprogramowania muzycznego. To oznacza, że niezależnie od tego, jakie ulepszenia zostaną wprowadzone w przyszłych wersjach FL Studio, będziesz mógł z nich korzystać bez dodatkowych kosztów.

Ponadto dla tych, którzy chcą nauczyć się korzystać z FL Studio 21, dostępne są kursy obsługi oraz mnóstwo tutoriali, ponieważ ma ogromną ilość fanów na całym świecie oraz bardzo rozbudowaną społeczność.


Więcej info tutaj: FLstudio.pl
Kup tutaj: Soundstation.pl