Programy Do Tworzenia Muzyki

programy do tworzenia muzyki, program do tworzenia muzyki
Programy do tworzenia muzyki to oprogramowanie typu DAW (od angielskiego Digital Audio Workstation). 

Program do tworzenia muzyki to aplikacja mająca służyć jako kompletny cyfrowy warsztat pracy muzyka zaprojektowany do nagrywania, edycji, aranżacji utworów.


Główną zaletą oprogramowania DAW jest upakowanie całego studia w komputerze dzięki czemu praca staje się wydajniejsza i bardziej ergonomiczna. Pomijając zastosowanie sterowników zaoszczędzamy bardzo dużo miejsca oraz pieniędzy, bo zamiast fizycznych instrumentów i jednostek fizycznych mamy do dyspozycji ich cyfrowe zamienniki lub odpowiedniki w postaci wtyczek VST i VSTi.

Na rynku znajduje się szeroki wybór programów, zarówno komercyjnych (płatnych) jak i open source (darmowych). Oto kilka z nich:


ABLETON LIVE


Ableton jest bardzo znanym programem, którego możemy używać zarówno do tworzenia muzyki jak i do występów na żywo, więc jeśli marzysz o tym żeby kiedyś na żywo grać na scenie lub tworzyć w realu utwory z użyciem laptopa i kontrolera, to koniecznie musisz mieć Ableton Live. Live mogą również śmiało używać też dj’e, ponieważ program posiada dopracowany system analizy utworów i beatmatchingu, dzięki czemu po zaimportowaniu kawałków można je łatwiej ze sobą zmiksować. 

Ableton jest dosyć intuicyjny w obsłudze, ma prosty i bardzo czytelny interfejs ułatwiający pracę początkującym i profesjonalistom. Live współpracuje praktycznie z każdym kontrolerem MIDI, a nawet posiada gotowe ustawienia dla bardziej znanych na rynku urządzeń. Jeśli nie to oferuje elastyczny mapping klawiszy, dzięki któremu przypiszesz wszystkim gałkom, suwakom i przyciskom kontrolera, a nawet klawiatury komputerowej, prawie każdą z funkcji Live.


FL STUDIO (Fruity Loops Studio)


Jedną z najlepszych cech jest przyjazny użytkownikowi interfejs i stosunkowo łatwa obsługa. Dodatkowo rozbudowana automatyzacja prawie wszystkich kontrolek i suwaków (przy niektórych wtyczkach są problemy) na playliście pozwala na łatwiejszą pracę przez obrazowe ukazanie tego co robimy z dźwiękiem. 

Program posiada bardzo dużo syntezatorów, wtyczek, a nawet sampli, dzięki czemu tuż po instalacji praktycznie od razu możemy stworzyć utwór muzyczny. Jeśli to nie wystarczy to w internecie bardzo łatwo jest znaleźć dużo dobrych wtyczek VST oraz sampli.Właśnie dlatego tak wiele osób zaczyna swoją przygodę z muzyką od FL Studio.


 Kurs Fruity Loops

KOMPLETNY KURS FRUITY LOOPS


Kurs wideo poświęcony programowi Fruity Loops 9, który w mig nauczy Cię tworzyć upragnioną muzykę. Dzięki niemu nauka jest szybka i efektywna. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak proste stanie się tworzenie muzyki dzięki temu kursowi! To nie wydatek - To inwestycja!
CUBASE


Cubase to oprogramowanie, które jest bardzo zaawansowaną cyfrową stacją roboczą, rozbudowanym sekwencerem i edytorem audio, zaprojektowaną dla profesjonalistów i pracy w prawdziwym studio. Oprogramowanie firmy Steinberg łączy najlepszą jakość dźwięku, ogromny zbiór narzędzi narzędzi audio i MIDI przeznaczonych do nagrywania, edycji, miksowania i komponowania. 

Program zawiera zestaw wiele świetnych wirtualnych instrumentów (m.in. HALion Sonic SE, Padshop, Retrologue, LoopMash 2 oraz Groove Agent ONE), a dodatkowo użytkownicy otrzymują dostęp do zestawu profesjonalnych procesorów dźwięku oraz efektów MIDI VST.


REASON


Reason podobnie jak inne DAW ma na pokładzie bardzo wiele syntezatorów, samplerów oraz maszyn perkusyjnych. Program przede wszystkim ma świetnie brzmiącą rozbudowaną bibliotekę fabrycznych banków brzmień  z pętlami loops i całymi zestawami perkusyjnymi.

Programu wygląda jak wirtualny rack z instrumentami i efektami, który ma być odpowiednikiem tych, które stosuje się w studiach. Porównując to do innych instrumentów wprawdzie jest to dosyć nietypowe rozwiązanie, ale z drugiej strony dodaje charakterystycznego klimatu i posmaku pracy w studio. 

Na pierwszy rzut oka program może nie jest za bardzo przyjazny użytkownikowi, ale pomimo wszystko wciąż znajduje uznanie u wielu producentów muzyki.


CAKEWALK SONAR


Podobnie do innych programów tego typu Sonar zapewnia profesjonalne warunki oraz narzędzia do tworzenia własnych brzmień w domowym zaciszu. Za jego pomocną można działać na gotowych zarejestrowanych śladach audio jak i od zera stworzyć utwór.


PRESONUS STUDIO ONE


W porównaniu do poprzedników można powiedzieć, że to stosunkowo młody program, ale bardzo szybko zaskarbił sobie wielu fanów. Prawdopodobnie dlatego, że program jest dosyć przejrzysty, prezentuje dobrą jakość, posiada dobre biblioteki dźwięków i dużo wtyczek.

Warto zwrócić uwagę na ten program ze względu na dobrze brzmiący silnik, dzięki któremu program ma solidne zaplecze aby móc zrobić dobry i złożony mastering utworu.


MAGIX SAMPLITUDE


Samplitude oferuje bardzo wysokie standardy. Obsługa nie jest może bajecznie łatwa i płynna, ale praca z programem zapewni sporo satysfakcji dzięki dobrej jakości dźwięku, który otrzymamy. Możliwość wypalenia finalnej płyty CD w standardzie Red Book, nagrywania produkcji DVD w rozdzielczości 24 bitów i maksymalnej częstotliwości 192 kHz. 

Spotykany częściej w warunkach studyjnych niż pod strzechami.


REAPER


REAPER jest dosyć prostym programem używanym generalnie najczęściej do pracy z gotowymi materiałami audio, ponieważ nie zawiera zbyt wielu atrakcyjnych wtyczek. Program jest narzędziem pozwalającym na nagrywanie, płynną edycję i miksowanie ze sobą wielu próbek audio. 

Program posiada przejrzystą szatę graficzną, więc trafi do amatorów oraz profesjonalistów. REAPER nie ma wysokich wymagań systemowych i jest bardzo szybki.


PRO TOOLS


Niezwykle zaawansowany program muzyczny najwyższego szczebla. Podobnie jak Cubase jest używany w głównej mierze przez profesjonalistów w studiach nagraniowych. Oprogramowanie pozwala na zaawansowaną rejestrację, edycję i miksowanie wielośladowego materiału dźwiękowego oraz MIDI. Umożliwia elastyczną konfigurację wejść, wyjść oraz torów wysyłek, pełną automatykę miksu i korzystanie z wtyczek efektowych w formatach RTAS, TDM oraz HTDM. Pro Tools współpracuje również z innymi programami poprzez protokół ReWire.

Cechą charakterystyczną systemu jest integralność oprogramowania i platformy sprzętowej - ProTools linii HD/LE pracuje wyłącznie z dedykowanymi interfejsami Digidesign, a linia M-Powered z kartami M-Audio.


LOGIC STUDIO


Apple Logic Pro 9 jest sztandarową aplikacją do produkcji i miksowania na platformie komputerów Apple  i wyłącznie na komputery z oprogramowanie firmy Apple, dlatego program nie jest u nas tak popularny jak na zachodzie.

Interfejs jest przyjazny w obsłudze, a program ma na pokładzie wiele dobrej jakości wtyczek.

Zobacz również:
 Darmowe Sample. 5 Sposobów na Legalne Sample za Darmo :http://ciemnastronawinyla.blogspot.com/2014/03/darmowe-sample-5-sposobow-na-legalne.html

A Ty jakiego programu używasz?
A może zastanawiasz się nad którymś z wymienionych, ale masz wątpliwości?
Podziel się tym pisząc komentarz!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail