Jak nagrać Mix w Audacity? Tutorial

jak nagrac mix, miksy w audacity,
Audacity to wielofunkcyjny program muzyczny, dzięki któremu w każdej chwili możemy zarówno edytować jak i rejestrować materiał audio.

Zobacz krok po kroku jak nagrać Mix w Audacity.


Audacity co i jak


1. Uruchamiamy program Audacity (Pobierz najnowsza wersję: Audacity.pl).
Kliknij by powiększyć


2. Uruchamiamy nasze źródło dźwięku, które chcemy zarejestrować i staramy się aby emitowały jakiś sygnał audio.

3. Podłączamy urządzenie za pomocą kabla pasującego do wejścia audio naszej karty dźwiękowej. Zazwyczaj wejście takie przeznaczone jest do kabli z wtykami typu jack 3mm, czyli wtyków potocznie "małym dżekiem", i zakończonych wtykiem pasującym do wyjścia z naszego urządzenia.

Uwaga: Urządzenia rzadko mają wyjścia takiego samego typu i często zdarza sie do różnych urządzeń trzeba posiadać inne kable. Np. kabel mikrofonu dynamicznego to kabel typu xlr - jack 6,3mm, kabel podłączenia odtwarzacza z mikserem to kabel typu chinch - chinch (w zależności od klasy miksera i jakości jego wykonania stosuje się kable stereo lub mono), a miksera z komputerem to chinch - jack 3mm.

Wyjście słuchawkowe jest zazwyczaj standardowo oznaczane kolorem jasno zielonym, a wejście mikrofonowe jest zazwyczaj oznaczona kolorem różowym. Często dodatkowo na obudowie naszego komputera pod takim wejściem lub obok niego (w zależności od obudowy naszego komputera), umieszczony jest dodatkowo malutki piktogram przypominający malutki mikrofon lub słuchawki.

Prawdopodobne jest, że możesz mieć w standardzie kartę wielokanałową gdzie znaleźć uda Ci się więcej wejść i w innych kolorach, ale nie przydadzą nam się one w tym ćwiczeniu, ponieważ prawdopodobnie są to wyjścia na zestaw nagłośnienia przestrzennego np. zestaw głośników komputerowych 5+1 lub kino domowe, i każde z tych wejść służy do emitowania sygnału do wybranego głośnika w zestawie Twojego nagłośnienia.


4. Jeśli mamy odpowiednio skonfigurowaną kartę dźwiękową to w prawym górnym rogu okna programu w sekcji mikrofonu powinien nam się pojawić animowany poziom jaki ma sygnał audio naszego urządzenia. Jeśli nie ma takiej reakcji obok ikonki małego mikrofonu pod miernikiem mamy niewielki trójkącik, strzałkę odwróconą ku dołowi, po kliknięciu której pojawia nam się menu i wybieramy z niego "Zacznij monitorować".
jak nagrac miksy, jak nagrywać mixy, jak nagrywac mixy


5. Jeśli po wykonaniu kroku nr 2, 3 i 4 nie masz w Audacity reakcji w postaci migania sygnału warto sprawdzić prawidłowe ustawienia karty dźwiękowej w systemie.

Nagrywanie w Audacity6. Jeśli wszystko jest gotowe i prawidłowo skonfigurowane możemy przejść do nagrywania naszego materiału. Z menu tzw. transportu, w górnym lewym rogu wybieramy przycisk z ikonką blado bordowego koła, znany jako "REC" (skrót od angielskiego record, czyli nagrywanie). Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i nagrywanie powinno ruszyć, a naszym oczom powinna ukazać się ścieżka i  dynamicznie pojawiające sie postrzępione widmo dźwięku koloru niebieskiego.

ciemna strona winyla
7. Żeby zakończyć nagrywanie z menu transportu klikamy na przycisk z blado brązową ikonką kwadratu oznaczającej STOP.

Kliknij by powiększyć
 8. Nasz materiał możemy zapisać jako projekt Audacity w formacie .aup klikając na "Plik-> Zapisz" ale możemy go również wyeksportować do pliku muzycznego, który będziemy mogli odtwarzać w innych programach lub podzielić się nim ze znajomymi. Robimy to klikając na "Plik->Eksportuj", gdzie wybieramy folder, w którym ma się pojawić nasz plik.

Kliknij by powiększyć
Nazwę naszego dzieła oraz to na co warto zwrócić uwagę, czyli preferowany przez nas format,  wybieramy z rozwijanego menu "Zapisz jako typ:". Standardowo ustawiony jest format .wav, który jest w prawdzie typem lepszej jakości, ale zajmuje o wiele więcej miejsca na dysku, dlatego warto eksperymentować również z bardzo popularnym formatem .mp3, który zazwyczaj jest o wiele lżejszy od tego z końcówką .wav.

Więcej o: Audacity
Pobierz najnowsza wersję: Audacity.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail