Mixowanie w Ableton Live z TouchOSC

Ableton 9, ableton suite 9, Ableton
Chcesz miksowć w Ableton, ale nie masz własnego kontrolera? A może po prostu chciałbyś spróbować czegoś nowego?

Znalazłem na to sposób! Oto prosty i szybki tutorial jak skonfigurować TouschOSC jako kontroler DJ w Ableton.
TouchOSC jako Kontroler w Ableton


Jak pisałem w poprzednim poście "Mixowanie w Ableton Live", mapowanie w Abletonie to szybka sprawa.
Na początek, w Ableton Live wchodzisz w "Preferences/MIDI Sync" i w sekcji Control Surface jako Input  i Output wybierasz z listy "TouchOSC Bridge", a poniżej w sekcji MIDI Ports na samym dole w "Input: In From Midi Yoke: 1" i "Input: TouchOSC Bridge" włączasz "On" na Track i Sync.

MIDI mapping w Ableton Live, MIDI mapping, Ableton, Mix, w AbletonŻeby zmapować fader'y, pokrętła lub przyciski, trzeba najpierw na nie kliknąć lewym przyciskiem myszy w Abletonie i wybrać z menu "Edit MIDI Map" lub używać skrótu klawiaturowego "Ctrl + M", potem prawym przyciskiem myszy wybrać np. fader w pierwszym kanale audio, a następnie wykonać ruch/akcję na TouchOSC i Ableton powinien już połączyć obie rzeczy ze sobą.

Tę operację ponawiasz tyle razy ile chcesz coś w programie przyporządkować do elementu z interfejsu TouchOSC, a by zakończyć proces mapowania, jeszcze raz klikasz lewym przyciskiem myszy i "odhaczasz" z menu "Edit MIDI Map" lub używasz skrótu klawiaturowego "Ctrl + M" by wrócić do normalnego trybu użytkowania.
Ableton na faderach ma trochę więcej "miejsca", co w mikserach studyjnych jest zresztą norma, ale jeśli nie było Ci dane spotkać się z takimi urządzeniami to można powiedzieć, że to taki odpowiednik Gain w mikserze DJ, czyli jak masz cichy kawałek to dzięki temu jeszcze go podgłośnisz.
Osobiście nie uznaję takiego podkręcania dźwięku, bo to prosta droga do przesteru i poza wskaźnikami na czerwono, dźwięk wtedy jest brzydko zniekształcony lub nawet trzeszczący. Dlatego podczas mapowania faderów polecam ręcznie zmienić wartość max z 6dB na 0dB, wtedy suwak nie przesunie się dalej (przy używaniu kontrolera, bo myszką i tak przesuniesz do końca).

Modyfikacja tych wartości również w innych przypadkach, np. pokręteł Bass w EQ, jest przydatna, bo po założeniu takiej "blokady" w przypływie "ułańskiej fantazji" nie odkręcisz basu na maksa doprowadzając do charczenia.

W poprzednim poście opisałem podstawy miksowania w Abletonie, ale jak widzisz, w tym tekście chciałbym zabrać Cię na kolejny poziom. Poprzednio opisałem miksowanie totalnie wewnątrz Abletona i teraz warto to trochę rozbudować o podłączenie słuchawek.


Jak Ustawić Odsłuch w Ableton


Jak powszechnie wiadomo "podsłuchiwanie" utworów podczas miksowania jest niezbędne, bo żeby wszystko brzmiało gładko trzeba najpierw na próbę upewnić się czy wszystko jest ok. Jak to zrobić w Ableton?

To proste:
  • Wchodzisz w Preferences/Audio
  • w sekcji Output aktywujesz wyjścia audio z których chcesz korzystać (w Ableton Live Lite dostępne są tylko max 2 wyjścia audio, więc pierwsze będzie służyć za master, a drugie za odsłuch w słuchawkach)
  • z menu Abletona na górze programu wybierasz "View" / "Show IN/OUT", dzięki temu pod wszystkimi kanałami powinna pojawić się dodatkowa sekcja (jeśli nie masz jej już przypadkiem aktywowanej, bo wtedy zniknie)
  • jeśli masz tylko 1 wyjście audio to: na Monitor wybierasz Output 1, a na wyjściu Master wybierasz Output 2 
  • jeśli masz dostępne 2 wyjście lub więcej to : na Monitor wybierasz Output 1/2, a na wyjściu Master wybierasz Output 3/4
Adapter Audio od 2pln
Różnica między dwoma ostatnimi punktami jest taka, że jak masz tylko jedno wyjście to wprawdzie dźwięk na odsłuch (Monitor) i Master będzie wychodzić z jednego wyjścia, ale będzie rozdzielony na "strony". Na szczęście bardzo łatwo można rozwiązać tą kwestię rozdzielając sygnał odpowiednim adapterem audio, który kosztuje grosze, a bardzo ułatwi sprawę, więc polecam!

W tym miejscu takie drobne info, że umieszczony tutaj link to tzw. link partnerski i jeśli po kliknięciu w niego dokonasz zakupu to na konto mojego bloga wpadnie minimalny procent z transakcji.

Gdy masz już wszytko odpowiednio skonfigurowany, wystarczy w dolnej sekcji wybranego kanału/kolumny z clipami, kliknąć ikonkę ze słuchawkami. Te przyciski oczywiście również są mapowalne, więc możesz je skonfigurować z TouchOSC.
Jeśli masz mały monitor i zależy Ci na przestrzeni roboczej to możesz kliknąć jeszcze raz "View/Show IN/OUT" i te menu znikną. Nie są konieczne na stałe, bo Ableton zapamięta ustawienia.

Jeśli masz już za sobą powyższe kroki i interesuje Cię "Wyższa Szkoła Jazdy" to polecam jeszcze jeden prosty, aczkolwiek bardzo przydatny trik.


Komunikaty Zwrotne w Ableton Live


Może to trochę zabawnie zabrzmieć, ale dla mnie odkrycie tego triku było małym objawieniem i remedium na niektóre problemy z cyfrowym graniem, ponieważ dzięki temu już nie muszę zerkać non stop w ekran komputera!

Być może, podobnie jak Ja, ciekawiło Cię jak skonfigurować TouchOSC by reagował na to co się dzieje w Abletonie - to tzw. komunikaty zwrotne. Dzięki nim, gdy np. utwór się kończy i przyporządkowany klip "gaśnie", kontrolka odpowiedzialna za uruchamianie klipu w TouchOSC również w tym samym momencie "gaśnie". Identycznie dzieje się gdy myszką przesuniesz w Abletonie przypisany fader - skonfigurowany fader w TouchOSC sam się przesunie!
A więc do sedna.

W Ableton Live wchodzisz w "Preferences/MIDI Sync" w sekcji MIDI Ports na samym dole w "Input: In From Midi Yoke: 1" i "Input: TouchOSC Bridge" włączasz "On" na Track, Sync i Remote.

Jeśli wszystko poszło dobrze to w TouchOSC na Twoim urządzeniu mobilnym powinna świecić się czerwona "dioda" w prawym górnym rogu obok kwadracika z ikonką "i".
W ten sposób, dzięki temu drobnemu tutorialowi masz zestaw do cyfrowego miksowania z urządzeniem mobilnym. Jestem przekonany, że to świetna opcja zarówno dla początkującego jak i zaawansowanego użytkownik, zwłaszcza że można bezprzewodowo łączyć się z komputerem, a tablet czy telefon nie zajmuje dużo miejsca.

Polecam!

Zobacz również: Mixowanie w Ableton Live
Zobacz również: TouchOSC Kontroler MIDI Za Darmo
Zobacz również: 10 Darmowych Stron Do Promocji Muzyki Online

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail