Słuchawki, kolumny czy monitory studyjne?

Słuch to w branży  muzycznej podstawowe narzędzie pracy, oprócz niego ważne jest również czego i z jakiego źródła słuchamy.

Co wybrać?

Najlepiej wybierać z reguły wszystko co dobre, bo pod warunkiem, że umiejętnie z tego będziesz korzystał będzie dobrze Ci służyć i przynosić korzyści. Co to znaczy umiejętnie korzystać? wykorzystywać dane narzędzie w celach, do których jest przeznaczone.To proste.

Na pewno?

Monitory studyjne są podstawą by dobrze referować tworzony podczas procesu produkcji przez Pana Producenta dźwięk. Pan Producent to osoba, która tworzy muzykę, jednak nie każdy tak nazywający się jest producentem, jak wiadomo podobnie jest z DJ'ami i nie tylko.

Słuchasz czy Słyszysz?Różnica między set upem  dla DJ'a i producenta jest prosta, ponieważ efekty, które obie osoby (czasem bez problemu jedna, ponieważ obie profesje ze sobą nie kolidują, wręcz odwrotnie) są zupełnie inne. Producent chce uzyskać jak najlepszą jakość materiału w oparciu o jeden statyczny poziom, np. głośności, przejrzystości miksu materiału itp., który stara się osiągnąć. DJ natomiast chce odtworzyć warunki panujące podczas imprezy by być doskonale przygotowanym na atmosferę, która będzie tam panować oraz sytuacje, których może się spodziewać.

Miks podczas produkcji to coś innego niż miks DJ'ski.

Czy DJ potrzebuje mieć monitory studyjne?


DJ nie potrzebuje delikatnych głośniczków, które kosztują grubą kasę żeby ćwiczyć granie. Z monitorów studyjnych nie wyciągniesz głośności ani basu takiego jak z kolumny JBL o mocy 1200W, niestety. Co nie znaczy, że wszystkie monitory są generalnie do niczego, nie, to tak nie działa.
Monitory studyjne mają jak najwierniej oddawać dźwięk, a nie basem łamać nogi.


Jeśli interesuje Cię produkcja muzyczna, chciałbyś spróbować sił podczas remixu to nie bierz pod uwagę monitorów z wyższej półki, które kosztują na prawdę dużo, ale nie kupuj również zestawu głośników komputerowych 5.1 za 250 PLN, bo to nie nadaje się nawet do początkującej produkcji, a potem sam dojdziesz do wniosku, że niepotrzebnie wyrzuciłeś kasę w błoto.

Jeśli uważasz, że z pewnych względów (finansowych, praktycznych) słuchawki są dla Ciebie najlepsze to wybieraj takie o możliwie jak najefektywniejszych parametrach, jednak musisz wiedzieć, że praca w słuchawkach jest o wiele bardziej trudna, ponieważ słuchawki zazwyczaj są tymczasową alternatywą, a nie poważnym źródłem referencyjnym dźwięku, podobnie jak kolumny czy wierze hi-fi.

Sprawdź również: Monitory studyjne. Co to?
Sprawdź również: Kompaktowe Monitory do 500 PLN
Sprawdź również: Domowe Studio Part 2 - Cyfra Czy Analog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail