Domowe Studio Part 2 - Cyfra Czy Analog

Początkujący adept sztuki pracy z dźwiękiem na pewno z przyjemnością przymknie na to oko. 

Doświadczeni użytkownicy w tym momencie w duchu ironicznie się śmieją znając już słodki ciężar tej przyjemności...

Nie jeden z nas na pewno marzy o swoim własnym mega wybajerzonym "centrum dowodzenia", gdzie można znaleźć każdy element profesjonalnego studio. Nieodłącznym elementem tego obrazka jest zawsze mikser z tysiącem suwaków po horyzont i milionami pokręteł. Jednak jest drobny defekt..

photo by topdrummer.pl

Największa zmora i wada tego typu rządzeń - "kablologia"

Chodzi o rozłączanie i podłączanie okablowania miksera będącego sercem twojego domowego studia oraz jednostek z nim połączonych tymi właśnie kablami.

Przy jedno razowym podejściu nie jest to większym kłopotem jednak przy czterdziestym którymś lub już nawet trochę wcześniej zaczyna to być czynnością mniej pasjonującą. Dodatkowo jeśli ktoś naprawdę w pełni wykorzystuje swoje urządzenia staje się to sporym kłopotem, bo może to zająć nawet cały dzień...


Śliniąc się przed zdjęciem lub na widok stołu mikserskiego trzeba być świadomym, że to narzędzie przeznaczone dla ludzi zajmujących się bardzo dochodową pracą , ale dochodową dopiero na bardzo profesjonalnym poziomie. Pracy wyłącznie w studio, całymi latami.

Jeśli jesteś ambitnym, dj'em który gra w okolicznych klubach i zastanawiasz się nad rozpoczęcie pracy nad produkcją własnej wiedz, że ogromna większość producentów, nawet z pierwszych miejsc list przebojów, nie posiada w domu tego całego sprzętu, który widzisz w teledyskach. Są oczywiście wyjątki, ale raczej każdy z tych producentów tworzy muzykę za pomocą programu typu DAW (np. FL Studio), a potem stworzony w taki sposób materiał trafia do studia miksującego i obrabiającego ten dźwięk przez specjalistów.

Jeśli przyjrzysz się bliżej swoim ulubionym artystom możesz wręcz dostać szoku w momencie, gdy dowiesz się, że cały utwór został stworzony tylko i wyłącznie na laptopie, ewentualnie za pomocą jeszcze jakiegoś sterownika.

Zobacz jak w prosty sposób Stromae zrobił swój hit Alors of Danse:


Podsumowując krótko, analogowy mikser studyjny to:
Plus:
  • świadomość pracy z klasycznym profesjonalnym urządzeniem studyjnym 
  • fizyczna kontrola nad edytowanym materiałem audio
  • możliwość podłączenia urządzeń "fizycznych" takich jak mikrofon, CD PLAYER, cały setup ("konsoleta dj"), sampler, efektor, gitara itp.

Minus:
  • ograniczone możliwości
  • gabaryty
  • waga
  • cena

Dlatego właśnie dla każdego dj'a, który rozważa w przyszłości, na dniach lub obecnie zajmuje się skromną produkcją i chciałby nabyć dobry mikser studyjny polecamy przykładowe alternatywy:

Akai APC40, APC 20

Kontroler, który jest używany przez największe gwiazdy muzyki klubowej, zarówno w pracy studyjnej jak i podczas występów na scenie, imprez oraz live actów.

Urządzenie świetnie zdające egzamin w pracy improwizatorów, dj'i, remixerów i producentów. Solidne, nowoczesne, praktyczne i w rozsądnej cenie.

Akai,  APC, APC40, APC 20
Na zdjęciu 3LAU - producent i remixer
Profesjonalne wykonanie oraz przemyślany design. Świetne suwaki oraz przyciski zapewniają duża swobodę możliwości podczas działania.

photo by TallahasseeDUBSTEP
Jednym z głównych zalet urządzenia jest efektowne i przede wszystkim bardzo efektywne podczas pracy z urządzeniem odpowiadanie na komunikaty z programu DAW w postaci sygnałów świetlnych na padach.

Plusy:
- integracja ze wszystkimi programami obsługującymi kontrolery, np. takimi jak Fruity Loops Studio, Ableton, Traktor, Cubase
- wielofunkcyjne zastosowanie zapewniające użytkowanie urządzenia na wiele lat


Korg NanokontrolNanokontrol 2

Korg Nano kontrol, Nano kontrol 2, Korg, Nano kontrol
Kolejna świetna alternatywa, która swego czasu wprowadziła nie lada zamieszanie na rynku kontrolerów.

Główne zalety urządzenia to małe gabaryty i świetna cena. Dodatkowym atutem jest łatwa programowalność oraz ergonomia pasująca do mobilnej pracy z laptopem np. gdy jesteś w podróży.

Z serii urządzeń Korg Nano korzystał m.in. James Zabiela, który bardzo je sobie chwiali właśnie za małe zajmowanie miejsca oraz wytrzymałość.


Plusy:
- integracja ze wszystkimi programami obsługującymi kontrolery, np. takimi jak Fruity Loops Studio, Ableton, Traktor, Cubase
- programowalne schematy (sceny)
- kompaktowe rozmiary
- lekki
- niewiarygodnie niska cena

Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail