Gramofony Technics przechodzą do historii.

Po 35 latach kultowe gramofony Technics nie są już dłużej produkowane.


Już dwa lata temu pojawiły się pierwsze plotki o tym, że gramofony Technics mogą zejść z taśmy produkcyjnej. Tej jesieni zostaną wypuszczone na rynek ostatnie modele znanych i cenionych na całym świecie analogowych gramofonów Technics. Firma Panasonic, swoją decyzję tłumaczy chęcią przyspieszenia transformacji rynku audio z analogowych źródeł na cyfrowe.

Firma Panasonic twierdzi, że przez wypieranie źródeł analogowych przez cyfrowe rozwiązania sprzętowe zmniejsza się liczba dostawców części do produkcji i gramofony są rozwiązaniem trudnym do podtrzymania obecnego rynku zdominowanego przez nowsze technologie. Dodatkowo popyt na gramofony znacząco się zmniejszył, tak jak i na płyty winylowe. Odtwarzacze CD oraz wszelkie kontrolery MIDI po prostu wyparły gramofony."To smutny dzień dla całego przemysłu muzycznego. Ze względu na bardzo niską sprzedaż gramofonów Technics na całym świecie, zapadła decyzja o wstrzymaniu ich produkcji."


wypowiedź rzecznika prasowego firmy Technics
- Iana Northa z 2009 roku.


Jak informuje Panasonic w swoim oficjalnym liście do użytkowników, nie zaprzestaje on produkcji słuchawek Dj'skich Technics, a pracownicy, którzy w ostatnich latach pracowali nad gramofonami będą przeniesieni do innych działów firmy.Firma Panasonic finalnie zdementowała wszystkie spekulacje na temat, którego sednem były gramofony Technics. Jednak ostatecznie nie zniknęły nadzieje i niepokoje, które od kilkunastu miesięcy doprowadzały do temperatury wrzenia klubowy świat, dzieląc wielu na zwolenników analogowego grania i nowoczesnych nowinek. Wiadomo jedno, teraz granie z winyla stało się jeszcze bardziej elitarne.

Trochę historii:

Firma Technics powstała w 1965 r., zyskała rozgłos dzięki sprzedaży gramofonów z napędem bezpośrednim. W 1969 r. wypuściła SP-10, pierwszy na świecie gramofon z napędem bezpośrednim dla zastosowań profesjonalnych, i niedługo później, w 1971, SL-1100 (dla użytku domowego).

SL-1100 był używany przez wpływowego DJ-a Kool Herca jako pierwszy system nagłaśniający, który skompletował on po emigracji z Jamajki do Nowego Jorku. Parę lat później SL-1200 MK2, następca SL-1200, stał się najchętniej używanym gramofonem przez ówczesnych DJ'i.

Zobacz również: Gramofon Numark TT 1610

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail